TR
EN

Tüp Bebek

Yumurta Donasyonu / Yumurta Bağışı / Yumurta Nakli Tedavisi

Yumurta donasyonu veya yumurta nakli tedavisi, kendi yumurtaları ile gebelik elde edemeyecek olan hastalara önerilmektedir. Bu grup hastalar, erken over yetmezliği, menopoz veya genetik hastalık sebebi ile yumurta donasyonu tedavisi görebilirler. Yumurta donasyonu ile elde edilen hamilelik ile normal yolla oluşan hamilelik arasında hiçbir farklılık yoktur.


Yumurta Donasyonu işlemine karar vermeden önce bilmeniz gereken en önemli nokta, yumurtanın alındığı yumurta bağışçısıyla ilgili kimlik bilgileri ve sizin kimlik bilgileriniz yasalar doğrultusunda asla paylaşılmaz.
Bundan dolayı ne donör, ne de çocuğunuz kesinlikle birbirlerini bilemezler.

Kıbrıs Yumurta Donasyonu Başarı Oranları
Kıbrıs’ta yumurta bağışı tedavisi başarı oranları oldukça yüksektir.
Genel olarak, 20-29 yaş aralığındaki kadınlar %82 oranında yumurta donasyonu başarısına sahiptir. 30-34 yaş aralığındaki kadınlar için bu oran %81’lere kadar çıkmaktadır.
40 yaş üstü kadınlar bile %80 gibi oldukça etkileyici bir başarı oranından faydalanabilirler. 40 yaş üzerindeki kadınlar için, başarı oranları kendi yumurtalarının kullanımı ile bağışlanan yumurtaların kullanımı karşılaştırıldığında %11’den %80’e çıkmaktadır.
Yüksek başarı oranları ile Kıbrıs yumurta nakli sıklıkla tercih edilen bir yerdir.
Kıbrıs Yumurta Donasyonu Tedavi Aşamaları

 1. Eşleştirme
  Yumurta donasyonu ile ilgilenen çift, fiziksel özelliklerine (boy, kilo, cilt rengi, göz ve saç rengi, vücut şekli, yüz tipi gibi), uyruğuna, eğitim durumuna göre en uygun yumurta donörü ile eşleştirilir.
 2. Yumurta Donörünün Hazırlanması
  Donör’ün yumurtalıkları uyarılarak alıcının periyodu ile senkronize hale getirilir.
 3. Alıcının Hazırlanması
  Alıcının endometriyumu ilaçlar vasıtasıyla embriyo nakli için hazırlanır.
 4. Oosit Toplama (OPU)
  Yumurta donörü OPU için hazır olduğunda, yumurta alımı gerçekleştirilir.
 5. Dölleme ve Embriyo Transferi
  Toplanan yumurtalar sperm ile döllenir ve en iyi embriyolar, yumurta nakli ile tekrar alıcıya transfer edilir. Artan embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulur.
 6. Hamilelik Testi

 

Yaş faktörü yumurta kalitesi açısından önemli olduğundan Yumurta Donörlerimizin yaş aralığı 21-29 yaş arasıdır.Donörlerimizi hiçbir rahatsızlığı bulunmayıp tüm tarama testleri yapılmaktadır.


Kimlere Yumurta Donasyonu ( yumurta nakli ) Yapılır?

Aşağıdaki durumlarda genellikle “yumurta donasyonu“ söz konusudur.

 • Menopoza girmiş veya yumurta üretimi olmayan kadınlar
 • Turner’s sendromu gibi kalıtsal bozukluğu olan kadınlar
 • Hastalık nedeniyle yumurtalıkları alınmış kadınlar
 • Kanser hastalığı için Kemoterapi, ışın tedavisi gibi tedaviler almış olan kadınlar
 • İlaç tedavisi ile yumurtalıkları az uyarılan ya da hiç uyarılamayan kadınlar
 • Hemofili, Duchenne’s muscular distrofisi, Huntington’s koreası gibi kadında bulunan taşıyıcı gen ile çocuğuna geçebilen kalıtsal hastalık geçirme riski olanlar
 • Tekrarlayan başarısız tüp bebek denemesi olanlar
 • İleri yaşa bağlı olarak yumurta rezervi ve kalitesi gebelik için yeterli olmayan kadınlar
 • X genine bağlı genetik geçişli hastalıkları olan kadınlar

Yumurta donasyonunda cinsiyet tayini yapılabilir mi?

Yumurta donasyonu uygulaması yaptırıp, tüp bebek tedavisi uygulanmış çiftler için cinsiyet tayini yapılabilir. Yumurta donasyonu sırasında, embriyoların transferinden hemen önce biyopsi yapılarak PGT yöntemiyle hem cinsiyet tayini yapılır, hem de kromozomal olarak genetik tarama işlemi yapılabilir. Alıcı çiftin tercih edeceği cinsiyetteki embriyolar gelişmelerini takip eden beşinci günde anne adayının rahmine transfer edilir ve gebelikte cinsiyet tayini yapılır.

Yumurta donasyonu ile uygulanan tüp bebek tedavisinde yumurta üretemeyen ya da yumurtaları sağlıklı olmayan kadınlara yumurta bağışçısı olan sağlıklı kadınların yumurtalarıyla döllendirilen spermlerden elde edilmiş olan embriyolar transfer edilmektedir. Cinsiyet tayini sırasında microsort sayesinde embriyoların oluşturulmasından önce bile erkeğin sperminde kız ve erkek hücreler ayrılabilir. PGD ile yapılacak cinsiyet seçiminde embriyolar oluşunca, embriyodan tek hücre alınarak cinsiyet tayiniyle beraber genetik tarama uygulanabilir. Ayrıca yine microsort ve PGD birleştirilip % 99,9 oranında cinsiyet tayini yapılır ve tercih edilen cinsiyetteki embriyo anne rahmine yerleştirilebilir.

Neden Yumurta Donasyonu Tedavisi için Kıbrıs’ı Seçmeliyim?

 • Tedavi için bekleme sırası yoktur.
 • Tedavi fiyatı bu tedavinin yasal olarak uygulandığı diğer ülkeler ile kıyaslandığında çok avantajlıdır. (Fiyat Avantajı)
 • Maliyeti düşürmek için kullanılan dondurulmuş yumurta kesinlikle kullanılmamaktadır.
 • Özellikle türk hastaların fiziksel özelliklerine uygun türk donörlerin kolayca bulunabilmesi.
 • Türkiyeden Kıbrıs’a gelirken vize ve passaport gerekmemesi.
 • Kırbıs’ta türkçe konuşulduğu için tedavinizle ilgili her ayrıntıyı sorabilme şansı.
 • Kıbrıs adasının muhteşem iklimi sayesinde hem tedavi hem de tatil imkanınız olmaktadır.
 • Op.Dr. Zeynep Taşargöl
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Bu alan üzerinden Yumurta Donasyonu hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bana gönderebilirsiniz. Verilen yanıtlar tavsiye niteliğindedir. Teşhis ve tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.