TR
EN

Jinekoloji

Vajinismus

Vajinismus Nedir?
Vaginanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına ‘’vajinismus’’ denir. Bu kasılmalar gerçek bir cinsel eylem girişimi dışında yalnızca cinsel ilişkinin hayal edilmesiyle bile tetiklenebilir.

Pelvis taban kaslarının yani vajinayı da içine alacak şekilde çevreleyen bu kasların istemdışı kasılmasıyla vajinismuslu kadınlar ve eşleri cinsel ilişki denemelerinde vajina girişini bir duvar gibi hissedebilir. Cinsel eylem denemelerinde vajina girişinde ağrı, yırtılma, parçalanma, yanma veya sızlama hissedebilir. Vajina içine herhangi bir şey (parmak, penis..vs) sokma denemeleri acı verici bir eylem olarak algılanabilir. Aynı zamanda o esnada panik atak benzeri bir durum yaşanabilir.

Vajinismusta sadece vajen etrafında değil diğer kas gruplarında da kasılmalar olabilir. Endişe, korku ve panik hali neticesinde hasta bacaklarını sıkıca kapatır, eşini iter ve tüm vücudu kasılarak kendini korumaya alır.  Kızlık zarının çok kanayacağını, patlayacağını, yırtılma esnasında canının çok acıyacağını, kızlık zarının çok kalın veya vajinasının çok dar olduğunu düşünen  bu kadınlar acı beklentisi sonucunda kendini koruma ve savunma çabasına girer ve vajinismus gelişir.

Gerçekte vajinal açıklık erkeğin penisini içine alabilecek hatta normal doğum esnasında bir bebeğin başı ve vücuduyla geçmesine müsade kadar esnek yapıda olduğu halde vajinismuslu kadınlarda cinsel ilişki esnasında acı duyacağı kaygısıyla pelvis taban kasları istemsiz olarak aniden ve sıkıca kasılıp vajina girişini kapatır ve birleşmeyi imkansız hale getirir.

Vajinismus neden oluşur?
Vajinismus cinsel ilişki eylemi sırasında vücudun kendini koruma iç güdüsü ile vajeni çevreleyen pelvik taban kaslarını kasması ve cinsel ilişkinin mümkün olmaması durumudur.  Tamamen istem dışı olarak vajinayı çevreleyen kaslar kasılır.  Bu durumun sebebi  “acıdan korkmak”tır.  Yani vajinismuslu kadınlar için cinsel ilişki her zaman acı ve ağrıyı çağrıştırır. Bu acının sebebi kişinin ilk cinsel eyleminde gerçekten vajinasının girişinde hissettiği acı ve ağrı ile ilgili olabileceği gibi daha önce hiç yaşamadığı hayali bir acı ve ağrı algısı da olabilir. Bu algı dolayısıyla pelvik taban kaslarının kasılması vajinanın girişini daraltarak gerçekten kadının ağrı ve acı duymasına  neden olur.

Vajinismusun asıl nedeni cinsel kimliğin oluştuğu dönemde kişinin ailesinden ve çevresinden duyup bilinçaltına yerleştirdiği yanlış ve eksik bilgilerdir. Vajinismuslu kadınların çoğunun kendi cinsel organlarının yapısı ve yeri hakkında bilgisi yoktur. Penisin vajinasını yırtacağını, içeride sıkışacağını, yanlış yere gireceğini, cinsel ilişki esnasında kilitleneceğini, içine penis girdiğinde çok fazla acı duyacağını, kızlık zarının çok  kalın olduğunu, vajinasının çok küçük olduğunu, çok fazla kanayacağını düşünen kadının bu endişelerinin altında bilgisizlik yatar. Böylece cinsel organlara ve cinselliğe karşı olumsuz bir tavır geliştirir.

Öncesinde normal ve sağlıklı cinsel hayatı olan kadınlarda vajinismus sonradan da gelişebilir.  Jinekolojik muayene esnasında duyulan acı ve ağrı, normal doğum sonrası dikişlere bağlı gelişen nedbe dokusu, vajinal enfeksiyon, yara, tahriş nedeniyle ağrılı cinsel ilişki,  taciz -tecavüz gibi olaylar kadının yaşamında olumsuz izler bırakır ve vajinismus gelişmesine neden oabilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir
Kadının vajinal kaslarının istem dışı (ki bunu vurgulayarak söylüyorum eşleri ya da partnerleri duysun diye ) kasılmasıdır, buna bağlı ilişkiye girememe ya da zorlanmadır. Yalnızca ilişki esnasında değildir bu kasılmalar. Muayene için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gittiklerinde o masaya oturmak bu sorunu yaşayanlar için en büyük derttir. Doktorun muayenesi ise daha büyük bir sorundur. 

Primer Vajinismus
Cinsel hayatın başlamasından itibaren görülen, bir kez bile cinsel ilişkinin olamamasıdır.

Sekonder Vajinismus
Sağlıklı şekilde ilişki sürerken olay sonrasında ilişki olamıyor ya da zorlanılıyorsa (doğum, kürtaj, muayene, tecavüz) sekonder vajinusmus oluşur. 

 

Birçok faktör vajinismusun sebebi olabilir.

 • Cinsel taciz, tecavüz
 • Psikolojik travma
 • Jinekolojik muayene, doğum, kürtaj, düşük
 • İlk ilişkide ağrı duyulması
 • Dini inançlar, adetler, gelenek ve görenekler,ahlak kuralları, tabular
 • Korkular
 • Toplum, çevresel faktörler
 • Cinsellik konusunda yanlış bilgiler
 • Kızlık zarının acıyacağı,kanayacağı delinip patlayacağı fikri

Tedavi olarak yapılan yöntemler çeşitlidir. Vajinismus kadının ve erkeğin ortak bir sorunudur. Öncelikle bu tedaviye eşle beraber gelinmelidir. Doktor öncelikle jinekolojik muayene yapar. Altta yatan bir sorun olmasın diye. Tedavi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10 seansa kadar sürebilir. Eğer uygun yöntem kullanılırsa bunun tedavi edilememe gibi bir ihtimal yok gibidir. Çiftlere psikolojik destek, kas gevşeme egzersizleri ve ev ödevleriyle vajinal giriş alıştırmaları önerilir. Eğer bu ödevler söylenildiği gibi yapılırsa başarısızlık yok gibidir.

 • Op.Dr. Zeynep Taşargöl
  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  Bu alan üzerinden Vajinismus hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bana gönderebilirsiniz. Verilen yanıtlar tavsiye niteliğindedir. Teşhis ve tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.