TR
EN

Genital Estetik

Vajinal Estetik Nedir?

Vajinal estetik, kadınlarda cinsel bölgedeki şekil bozukluğunu ve dış görünümü beğenmeme durumunda yapılan operasyondur. Estetik operasyonlar genellikle dış görünüm için yapılsa da, günümüzde vajinal estetik yaptıranların sayısında artış olmuştur. Cinsel hazzı arttırmak için yapılan operasyon, kişilerin kendilerini psikolojik olarak iyi hissetmesine neden olur. Kadınların kendilerini güzel hissetmek istemesi, tabuların baskısından kurtulma isteği onların bu tür operasyonlara yönelmesine sebep olmuştur.

Kendi cinsel organını estetik bulmayan, yaşadığı cinsel ilişkiden zevk almayan, cinsel yönden tabuları bulunan kadınlar bu hoşnutsuzluklarını eşleriyle, kendileriyle bile paylaşmazlar. Doktorlarla olan iletişimde bile yanlış anlaşılma, çekinme, utanma gibi duygular içinde olduklarından, kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Yaşadıkları estetik ve fiziksel kaygılar cinsel hayatlarının etkilenmesine sebep olur. Cinsel organın zaman içinde deforme olması, biçiminin bozulması, renginde olan değişim sebebiyle yaşadıkları huzursuzluktan dolayı, cinselliği yaşamaktan geri kalırlar.

Vajinal estetik hangi durumlarda yapılır?

  • Kadınları doğum sonrası vajinada oluşan kalıcı esneme yani sünme nedeniyle yapılır.
  • Bazı kadınlarda doğuştan küçük dudakların asimetrisi farklıysa estetik yapılmalıdır.
  • Fil kulağı gibi geniş yüzeyli olursa estetik uygulanabilir.
  • Zorlu doğumlarda vajina dışına uygulanan kesi sebebiyle, cinsel ilişkide tatmin engellendiğinde yapılır.
  • İdrar kesesi ve rektumun anüsten önce son bölümlerinde sarkma olduğunda, cinsel fonksiyon bozukluğu ve idrar kaçırma sorunları oluşabilir. Bu durum rahim sarkması sebebi olabilir. Bu nedenle vajinal estetik yaptırılabilir.

 

  • Op.Dr. Zeynep Taşargöl
    Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

    Bu alan üzerinden Vajinal Estetik hakkında sorularınızı ve yorumlarınızı bana gönderebilirsiniz. Verilen yanıtlar tavsiye niteliğindedir. Teşhis ve tedavi için doktorunuza muayene olmanız gerekmektedir.